Iako krekere možete jesti cijele godine, kad zahladi, ipak pašu više. Ovaj recept za sirove, dehidrirane krekere prošao je detaljnu analizu mojih kušača ukućana i dobio ocjenu ‘prst gore’.
Ako još nemate dehidrator, možete pokušati i s pećnicom, na najmanjoj temperaturi, ali u tom slučaju je bitno da znate da će sušenje potrajati.
U krekerima najčešće koristim luk, jer mi se sviđa taj poseban okus krekera. U ovom receptu nisam koristila luk, ali će zato, zbog vlasca, i dalje imati okus luka, samo drugačiji.
SASTOJCI:
200 g oraha (namočiti 8 sati, isprati i procijediti)
150 g sezamovih sjemenki (namočiti 8 sati, isprati i procijediti)
300 g naribane mrkve
2 žlice vlasca (svježeg)
50 g zlatnih lanenih sjemenki (samljeti)
1/3 žličice soli
PRIPREMA:
- U multipraktiku izmiksajte orahe, zatim dodajte mrkvu i vlasac pa izmiksajte još malo.
- Umiksajte lanene sjemenke i sol.
- Položite 1/2 ili 1/3 smjese na silikonsku podlogu dehidratora, pokrijte tankom plastičnom folijom (za održavanje svježine) pa valjkom razvaljajte u četvrtasti oblik.
- Ravnalom ili nekom plastičnom lopaticom utisnite željene oblike krekera. Ne koristite nož, kako ne biste razrezali silikonsku podlogu.
- Ova količina dovoljna je za 2 (eventualno 3) silikonske podloge.
- Sušite u dehidratoru 30 minuta na 60°C.
- Smanjite temperaturu na 45°C i sušite još otprilike 8 sati. Negdje nakon polovice vremena (4 sata), okrenite krekere i uklonite silikonsku podlogu, da se brže i bolje osuše.
- Gotovi su kad su hrskavi. Ako želite, možete ih namjerno ostaviti i malo vlažne, tako ćete dobiti nešto poput tankih šnita kruha. U tom slučaju, držite ih u hladnjaku, do tjedan dana.
- Prije odlaganja u staklenke, pričekajte da se krekeri dobro ohlade.
Ako želite naučiti pripremati više ovakvih zdravih recepata, za koje nije potrebno kuhanje, prijavite se na neku od mojih edukacija ili izazova ovdje.