Nakon iznimno uspješne božićne radionice, Tina i Saša su odlučili nastaviti sa zajedničkim radionicama u kojima će s polaznicima pripremati kvalitetnu prirodnu kozmetiku za dermalnu primjenu, kao i recepte bez kuhanja u kojima će koristiti jestive aromaterapeutske sastojke.
Tema ove radionice je: LAVANDA.
Pretpostavlja se da riječ lavanda dolazi od rimske riječi lavare, što znači prati. Vjerojatno je ta pretpostavka i istinita, jer su lavandu stari Rimljani zbog svog jedinstvenog mirisa dodavali u kupke, dok su je Grci koristili kao stimulans. Pod imenom “lavanda”, kriju se brojne biljke. U biti, postoji cijeli rod lavandi (latinski: Lavandula) kojem pripada četrdesetak različitih vrsta, brojnih križanaca te uzgojenih klonova lavandi. Premda možda pomišljate da takva činjenica zanima isključivo botaničare čiji je posao klasifikacija biljaka, imajte na umu kako razne vrste te njihova eterična ulja, imaju sasvim različito djelovanje, a neke lavande su poznate i po neželjenim, toksičnim učincima na organizam.
LAVANDA NA KOŽI:
Za eterično ulje prave lavande kažemo da je “majka među uljima”: blagog je djelovanja, ne iritira kožu i što je najvažnije, jedino ono, od svih vrsta lavande, djeluje jako smirujuće. Pomaže kod nervoza i nesanica, te opušta mišiće napete od radnog dana, stresa i fizičke aktivnosti, stoga se koristi i u masaži.
Prema jednom japanskom istraživanju, već i sam miris lavande smanjuje stres. Stoga je ova biljka vrlo učinkovita u liječenju potištenosti, tjeskobe i glavobolja izazvanih napetošću. Ima i druga korisna svojstva – olakšava grčeve, potiče probavu, smanjuje nadutost i potiče epitalizaciju.
Lavanda djeluje antiseptički i antibakterijski, a u vanjskoj primjeni smiruje manje kožne infekcije, liječi ugrize kukaca i opekline. Sastavni je dio mnogih ljekovitih kupki, osobito onih za liječenje problema s cirkulacijom i reumatskih bolova, a uspješno smiruje i različite tipove groznica.
Dijelovi ove biljke vrlo su aromatični i ljekoviti, a osobito cvjetovi koji se beru prije nego što se posve rascvjetaju jer tad je količina eteričnog ulja u njima najveća. Branje lavande kao turističku atrakciju njeguje Francuska, zemlja u kojoj se ona najviše uzgaja, posebice u pokrajini Provansi. U vrijeme žetve lavande organiziraju se festivalske večeri s atraktivnim sadržajima, posjeti poljima, destilerijama eteričnog ulja i drugi zanimljivi programi za goste iz cijeloga svijeta koji dolaze u Provansu, čiji je zaštitni znak upravo lavanda. U posljednje vrijeme lavanda je doživjela veliki povratak u francuskoj poljoprivredi, koja je odlučila očuvati tradiciju uzgoja lavande te preuzeti vodstvo u njezinoj komercijalnoj proizvodnji i prodaji.
Saša će na ovoj radionici za nas pripremiti nekoliko receptura koje se izvrsno slažu s lavandom, a opskrbit će nas i s nekoliko dodatnih recepata u skripti.
LAVANDA U PREHRANI:
Eterično ulje prave lavande ima slatkast, medno-cvjetni miris i ne smije imati bockav miris. Na bočici mora precizno pisati latinsko ime Lavandula officinalis ili sinonimi Lavandula angustifolia ili Lavandula vera. Lavanda se kao začin može se koristiti u pripremi kolača, torti, sladoleda i krema, ali radi jakog mirisa i okusa treba biti oprezan s njenim doziranjem.
Lavanda je mediteranska biljka koju odlikuje slatkasti, cvjetni okus s osvježavajućom notom mente i citrusa. Kao začin može se koristiti u pripremi kolača te već spomenutih slastica. Od ostalih začina, dobro se kombinira s kaduljom, ružmarinom i origanom. Odlično se slaže s čokoladom, to najbolje znaju svi koji su kušali tamnu čokoladu s hvarskom lavandom. U kolače se može dodavati kao sastojak u smjesu. Kroz povijest bilo je razdoblja kada kraljica mediterana nije bila pretjerano popularna, ali je bila sastavni dio samostanskog ormarića u kojem su se čuvali začini. U 12. stoljeću sveta Hildegarda iz Bingena u knjizi “Causae et curae” spominje lavandu na popisu biljaka kojima se aromatizira vino. Eterična ulja lavande uvijek su se više koristila u kozmetičkoj industriji nego za stolom. Navodno je Elizabeta I, kraljica Engleske, toliko obožavala lavandu da je naredila da uvijek mora biti na stolu. I kraljica Viktorija zahtijevala je da lavanda bude u svakoj njezinoj sobi.
Rijetke su kuharice koje su posvećene samo jednom začinu, a kad se radi o lavandi, sa sigurnošću se može zaključiti da je “The Lavender Cookbook” jedina takva kuharica na svijetu. Godine 2004. Sharon Shiply izdala je ovu kuharicu u potpunosti posvećenu lavandi, nakon čega je trend započeo: kalifornijski restorani zatrpani su sladoledima od lavande, želeom od lavande, crème brûlée, limunadama s lavandom, salatama s lavandom. Sigurno je jedno, lavanda se ubrzano seli iz ormara i kozmetike na naše stolove! :)
Mi ćemo lavandu na tanjuru na ovoj radionici koristiti na Tinin način: bez kuhanja, bez namirnica životinjskog porijekla, bez glutena, bez šećera.
PREDAVAČI:
Tina Uglješić je majstorica recepata sirove hrane s već gotovo 6 godina iskustva na ovom području. Na svom blogu Zelenarium inspirira ljude s jednostavnim i ukusnim receptima za koje nije potrebno kuhanje i pečenje, a koji osiguravaju zdravlje i vitalnost. Tina je ostavila dugogodišnji menadžerski posao te značajno unaprijedila svoje zdravlje te je i sama svjedok kolika je moć hrane. Zato je odlučila iz korijena promijeniti svoj životni put i posvetiti ga širenju ovog znanja svakome tko želi sretniji, zdraviji i ispunjeniji život.
Saša Radulović se već 13 godina svakodnevno bavi aromaterapijom i smatraju ga najaktivnijim aromaterapeutom u regiji. Vodi udrugu Anias de Moras koja je posvećena edukaciji o aromaterapiji. Kao i Tina sa sirovom hranom, snažno je posvećen ideji da svoju ljubav prema aromaterapiji prenese na druge. Tako je prije dvije godine pokrenuo projekt aromaterapije u hrvatskim školama, koji je naišao na oduševljenje učenika, polaznika njegovih predavanja i radionica. Svoju ljubav prema aromaterapiji uspio je prenijeti i na Tinu, zahvaljujući čemu Tina već godinama sama izrađuje svoje kreme za lice. Dodatno, Tina je završila i Sašinu školu aromaterapije, nakon koje je započela s primjenom eteričnih ulja i hidrolata i u svojim receptima.
IDEJA I TEMA:
Na radionici ćemo spojiti aromaterapiju koja se primjenjuje na koži i aromaterapiju koja se primjenjuje na tanjuru te ćeš u tri sata naučiti kako pripremiti:
- masku od lavande
- gel za tuširanje od lavande
- sladoled s lavandom
- osvježavajuće piće s hidrolatom lavande
Uz gore navedene, dobit ćeš recepte i za sirovu tortu s lavandom i dehidrirane kekse od lavande (koje će Tina donijeti za degustaciju), kao i recept za ulje za masažu s lavandom te mješavinu za skidanje šminke s lavandom.
Ono što će od sastojaka Saša obraditi u svojoj kozmetici, to će Tina uključiti u svoje recepte. Tako ćemo te naučiti da prirodna kozmetika mora biti jestiva (da bi bila zdrava!), a ujedno ćeš se uvjeriti i kako aromaterapeutski pripravci mogu biti ukusni.
KADA I GDJE: 10. 6. 2019. od 17:30 do 20:30 sati, u prostoru Zelenariuma, Trg Drage Iblera 5/3, Zagreb.
CIJENA: 300 kn. U cijenu je uključena članarina u Anias de Moras udruzi, radionica te sav materijal koji nam je potreban za izradu prirodne kozmetike, jela i pića, kao i degustacija. Izrađene aromaterapeutske pripravke ponijet ćete kući. U cijenu je uključena i skripta, kao i dodatni recepti.
Prijave su zatvorene. Vidimo se na nekoj od budućih Malih škola sirove hrane, radionica, družionica ili online izazova. Predbilježi se na newsletter i prati novosti, recepte i najave događanja. :)
PODACI ZA UPLATU:
IBAN: HR9524840081106207494, Raiffeisenbank d.d.
Primatelj: Udruga Anias de Moras, Mesnička 16, 10000 Zagreb
Poziv na broj: (OIB uplatitelja)
Cijena: 300,00 kn
Opis plaćanja: članarina.
Dodaj ovu radionicu u svoj Google kalendar:
Dobrodošlicu u čaroban aromaterapeutski svijet žele ti Tina i Saša! ?
Zahvaljujemo OPG-u Plesničar, koji nas je za ovu radionicu opskrbio kvalitetnom sirovinom lavande iz Gorskog Kotara.?
Povratni ping: Raspored događanja u svibnju i lipnju 2019. - Zelenarium