Ovi slani sirovi krekeri od proklijale heljde su bez žitarica (jer heljda spada u kupusnjače), hrskavi su i aromatični. Pašu uz bilo koji namaz. Paprika i kurkuma daje im taj poseban okus. Inače, mom mužu su omiljeni. :)
Sirovi, dehidrirani krekeri su nešto što je uvijek dobro imati na zalihi. Kad ih imate spremljene, uvijek možete u par minuta izmiksati neki slani namaz i imati gotov obrok za čas. Bez toga, ruka lako posegne za pečenim kruhom, koji uz sebe onda vuče ostale priloge koje svakako želimo izbjeći.
SASTOJCI:
1 šalica badema (prethodno namočenih 8 sati)
2 šalice heljde (proklijale pa posušene)
2 crvene paprike
5 žlica prehrambenog kvasca
2 žlice psyllium ljuskica
1 žličica kurkume
2 žlice tamarija
3 žlice bučinih sjemenki (prethodno namočenih 8 sati)
80 ml vode
sol po želji
PRIPREMA:
Proklijati heljdu jednostavnije je nego što mislite. Uzmite željenu količinu (ja najčešće pripremam odjednom 1/2 kg), potopite ju u vodu na 1-2 sata. Nakon toga isperite i procijedite pa prebacite u veliko cjedilo sa sitnim rupicama. Ispod cjedila podmetnite tanjur kako vam ocijeđena voda ne bi curila po kuhinji. Ispirite pod mlazom vode 3xdnevno. Nakon otprilike dan i pol vaša heljda će proklijati. Dobro ju operite u vodi pa iscijedite i stavite dehidrirati na 45°C cca 20 sati. Važno je da vam je heljda potpuno suha i hrskava tako da ju možete spremiti u staklene posude u kojima će stajati dok ju ne zatrebate.
Crvenu papriku operite i očistite od sredine.
Miksajte u multipraktiku sve osim heljde. Na kraju ubacite heljdu i miksajte još neko vrijeme dok se heljda ne usitni, ali ne previše.
Razvaljajte na silikonsku podlošku dehidratora (cca 3 podloške). Najlakše je razvaljati krekere tako da poklopite još jednom silikonskom podlogom i razvaljate valjkom. Ravnalom oblikujte željene oblike te dehidrirajte 1 sat na 60°C. Nakon 1 sat smanjite temperaturu na 45°C (bez otvaranja dehidratora). Dehidrirajte narednih 8 sati. Nakon toga okrenite krekere i uklonite podlošku dehidratora i dehidrirajte narednih 15 sati na 45°C.
Spremite krekere u dobro zatvorene posude (najbolje staklene) i čuvajte i do nekoliko tjedana.
Zanima me trosi li dehidrator otprilike jednaku kolicinu struje kao da mi je 15h upaljena pecnica?
Pozdrav Bonita. Dehidrator definitivno troši manje od pećnice. Grijač dehidratora je obično ili 600W ili 800W, ovisno o veličini modela. Grijač je stalno uključen tek par minuta, tj. dok dehidrator ne dosegne radnu temperaturu, a nakon toga se često isključuje, barem 1-2 puta svake minute i tokom 15h je u prosjeku isključen bar 2/3 ukupnog vremena dehidracije. Potrošnja najviše ovisi o temperaturi okoline… ako se dehidrira u sobi/kuhinji trošit će duplo manje nego ako se nalazi vani na balkonu uz temperature oko nule. Potrošnja također, ali bitno manje, ovisi o vlazi namirnice… bit će neznatno veća za rajčicu nego za npr. kelj.
Povratni ping: Salata s dresingom od đumbira i kurkume - Zelenarium