Moja fascinacija ljutim, a posebno wasabijem u kombinaciji sa sushijem i kikirikijem prerasla je gotovo u opsesivnu želju da pripremim nešto potpuno novo. Tako se rodila ideja za čips s wasabijem. Budući da do sada još nisam objavila recept za čips s kovrčavim keljom, bilo je potpuno logično da će recept biti za čips od kovrčavog kelja s wasabijem.
ŠTO JE WASABI?
Wasabi je japanski hren iz iste skupine kao i kupus, brokula i hren. Wasabi raste kao korijen koji se suši i melje u prah i skupa je i ljekovita biljka. Za recepte svakako preporučujem da kupujete prah, a ne gotove wasabi paste. U Japanu je iznimno cijenjen kao ljekovita biljka za mnoge tegobe, a ono što se odmah primijeti je da odčepljuje sinuse učinkovito i brzo. Poput našeg hrena. :)
Proučavajući ponudu, utvrdila sam da je, nažalost, pravi wasabi (Wasabi Japonica) iznimno skup stoga ga često, čak i u Japanu, zamjenjuju običnim hrenom. Čak je i moj prah, koji nisam jeftino platila i na kojem je pisalo ‘Wasabi’, organskog porijekla, sadržavao običan hren, kurkumu i spirulinu. Tko zna, možda ovaj moj recept potakne nekoga od vas da pokuša uzgojiti pravi wasabi. :)
NAPOMENA: Ako, kojim slučajem, nabavite pravi wasabi, preporučujem vam da oprezno dozirate količinu, u odnosu na ovaj recept.
SASTOJCI:
1/2 kg kovrčavog kelja (vaganog prije čišćenja)
150 g indijskih oraščića
100 g suncokretovih sjemenki
250 ml vode
1 ravna žličica soli
3 ravne žličice wasabi praha
1 ravna žličica cayenne paprike u prahu
1/2 žličice spiruline
4 žlice limunovog soka
2 žlice prehrambenog kvasca
PRIPREMA:
- Kelj operite i odstranite mu središnji, tvrdi dio lista cijelom dužinom, tako da ostane samo tamno zeleni dio lista. Natrgajte ga na komade.
- Sve sastojke (osim kelja) ubacite u blender i dobro izmiksajte dok ne dobijete glatku smjesu (40-ak sekundi).
- U veliku zdjelu ubacite 1/4 količine kelja pa prelijte sa 1/4 preljeva i tako redom dok ne ubacite sav kelj i preljev. Rukama dobro sve izmještajte, dok preljev ne pokrije sve listove kelja s obje strane. Preporučujem korištenje rukavica. :)
- Na ladicu dehidratora poslažite kelj i sušite na 42°C 12-15 sati (odnosno, sve dok vam čips ne bude potpuno suh i hrskav).
- Spremite čips u dobro zatvorene posude (najbolje staklene). Ovako spremljen izdržat će nekoliko tjedana.
VAŽNO: potreban dehidrator, ali možete koristiti i pećnicu, koju ćete zagrijati na najmanju moguću temperaturu, odškrinuti vrata, uključiti ventilator i sušiti, kao i u dehidratoru.
Ako vam se svidio recept, pridružite nam se na izazovu u kojem ćemo 7 dana pripremati ekskluzivne recepte sirovih grickalica i deserata. Počinjemo 19.5.