Sirovi krekeri od rajčice i suncokreta

Krekeri-od-rajcice-i-suncokreta-01

Krekeri su osnova raw food prehrane, pogotovo kada zakoračimo u jesen i hodamo prema zimi. Mogućnosti su neizmjerne. Nakon puno pokušaja i pogreški, konačno sam naučila kako pripremati krekere koji će zadovoljiti moje okusne prohtjeve i koji neće biti gorki.

Ovdje je recept za osnovne krekere koji mogu varirati u izboru sjemenki, povrća, začina i ostalih dodataka.

SASTOJCI:

200 g suncokretovih sjemenki (namočenih preko noći)

150 g sezamovih sjemenki

1 žlica chia sjemenki

3 žlice psilium ljuskica

30 g sušene rajčice (namočene 15 minuta)

1 rajčica

1 žličica crvene paprike u prahu

1 žličica soli

500 ml vode (iskoristite i vodu od namakanja sušenih rajčica)

 

PRIPREMA:

Suncokretove sjemenke namočite preko noći. Nakon namakanja ih isperite i iscijedite. Dodajte sezamove sjemenke, chia sjemenke i psilium ljuskice.

Namočite sušene rajčice 15-ak minuta u vodi.

U blenderu smiksajte namočene sušene rajčice, svježu rajčicu, crvenu papriku u prahu, sol, vodu (iskoristite i vodu u kojoj ste namakali sušene rajčice). Dobivenu smjesu žlicom umiješajte u sjemenke.

Pustite da odstoji 10-ak minuta.

Rasporedite smjesu na 2-3 ladice dehidratora (ovisno koju debljinu želite). Sušite 1 sat na 55 stupnjeva Celzijusa. Nakon toga smanjite temperaturu na 45 stupnjeva i sušite još 20-ak sati. Povremeno ih okrenite i zarotirajte. Krekeri su gotovi kada ih možete slomiti uz hrskanje.

Pohranite ih u staklenke s gumicom na vrhu. Tako pohranjeni mogu stajati prilično dugo. Ja ih obično potrošim već za 7-10 dana, nakon čega radim nove.

SAVJET: Ako želite da vam krekeri budu pravilnog oblika, izrežite ih nožem za pizzu nakon cca 4 sati, tj. kada već postaju suhi. Tako ćete ih kasnije bez problema natrgati na pravilne oblike.

Iako ovi sirovi krekeri od rajčice i suncokreta kod mene često završe kao varijacija na temu, odlično će vam poslužiti kao polazišna točka. Sjemenke možete, u jednom dijelu, zamijeniti bučinim sjemenkama, zlatnim lanenim sjemenkama ili npr. nekim orašastim plodovima, a rajčicu paprikom, tikvicom ili npr. pulpom od izrade hladno prešanog soka (cikla, mrkva).

Na krekere možete mazati sirove namaze, ali ih jesti i uz salatu. Ako želite, možete ih natrgati na manje dijelove pa ih koristiti za posipavanje vaše omiljene sirove juhe.

Podijeli ovu priču s drugima...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

4 misli o “Sirovi krekeri od rajčice i suncokreta

  1. Hvala na korisnim savjetima za krekere – sviđa mi se jednostavnost sastojaka, nema (puno) egzotike :) – ja inače preferiram lokalne sastojke, a varijacije na temu po vlastitom ukusu su uvijek moguće i poželjne. Jedino mi je svježa rajčica malo nesezonski višak – kako doći do nje preko zime? Po meni to nije to. Čini mi se da je sasvim dovoljno imati i suhu pa namočiti.
    Savjet s većom temperaturom u početku sam i sam isprobao i svakako je korisno za svako sušenje u dehidratoru (u uputama uz Excalibur odlično su opisani razlozi – jako se ubrza proces sušenja, a hrana ostaje sirova).
    Lijep pozdrav!
    Marko

    • Marko, u pravu si za rajčicu. Ako imaš suhu, svakako ju iskoristi, no falit će ti još nešto za volumen. Ja obično umjesto rajčice stavim mrkvu ili pulpu od mrkve ili cikle, radila sam i s bundevom (nju možemo nabavljati cijelu zimu). Što se tiče temperature, i meni se više sviđa kako ispadne kada je u početku viša. Drago mi je da ti se sviđa recept, jednostavnost izrade je upravo ono što želim približiti svakome tko prati Zelenarium :)

  2. Tina, napravila sam krekere,salatu od avokada i kelja,ciklu sa koprom i sve je bez imalo pretjerivanja fenomenalno!!
    Tek odnedavno sam krenula sa skroz sirovom prehranom mozete li dati neki savjet kako kombinirati namirnice da bi bile zadovoljene sve nutritivne potrebe tijela, koliko obroka i kakvih je dnevno potrebno i dobrodosao je svaki savjet iz Vaseg iskustva.
    Hvala na divnim receptima,
    Ines

    • Ines, vidim da ste bili jako vrijedni, svaka čast! ;) Posebno ste me ugodno iznenadili što ste odlučili krenuti isključivo sa sirovom prehranom, što je isto za svaku pohvalu! Što se tiče Vašeg pitanja, bojim se da odgovor ne bi stao u ovaj jedan komentar. Najbolje bi bilo da mi se pridružite na jednoj od mojih radionica na kojima, osim što pripremamo finu hranu, ujedno razgovaramo i o nutritivnim vrijednostima hrane, porijeklu hrane, pa čak i kombiniranju, ali i o mnogo čemu drugome. Za raspored radionica, predbilježite se na Newsletter. Sve najbolje Vam želim u Vašoj novoj, sirovoj priči.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)